تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

زاج

  شيمي دانان قديم اقسام سولفات ها (کبريتها) را بنام زاج ، ويتريول و يا کوپروز ميناميده اند و انواع مختلف آن را با قيد سبز، کبود (سولفات آهن ، مس ) و مانند آن از يکديگر متمايز مي ساخته اند. سولفات نشادر را ويتريول يا کوپروز نشادري و سولفات جير ( آهک) را ويتريول يا کوپروز آهک ميگفته اند. سولفات آهن را مرسيال نيز ميگفته اند اين اقسام مختلف ويتريول يا سولفاتها را زاج نيز مي گفته اند و براي تشخيص و جدا ساختن اقسام آن از يکديگر قيد آهن ، مس ، نشادر، آهک و يا سبز، سرخ ، کبود، زرد بدان ميافزودند. ولکن زاج حقيقي اکسيد اول آهن است که از ترکيب آن با صمغ و آب مرکب سياه تهيه ميشود و ازنمکهائي است که بطور آزاد نيز در طبيعت بدست ميايد و در طب استعمال ميشود. زاج هنگامي که خشک است برنگ سفيد است و چون تبلور يافت، سبز متمايل بکبود ميگردد.و بصورت ورقه هاي مختلف الاضلاع شفاف و خوشرنگ ديده ميشود. اين زاج بدون بو و مزه و داراي خاصيت قبض شديد ميباشد. وزن نوعي آن 880، 1 است .
   زاج پتاسيم يا زاج معمولي بشکل بلورهاي شفاف با طعمي شيرين ، قابض و مشخص يافت شده و در ده قسمت آب سردو 3/0 قسمت آب جوش و 5/2 قسمت گليسيرين حل شده و درالکل غيرمحلول ميباشد. زاج پتاسيم داراي چند ملکول آب ميباشد که در اثر حرارت آب تبلور خود را از دست داده و زاج خشک بدست مي آيد. اين زاج به آهستگي در 25 تا 30 قسمت آب حل ميگردد. در درمان شناسي ، زاج سفيد و زاج خشک را بکار مي برند، زاج با آمونياک و املاح کلسيم و املاح باريم و سرب ناسازگاري داروئي ميدهد.

  خواص فيزيولوژيکي:

   زاج آلبومين را منعقد کرده و آب بافتها را بخود مي گيرد. يکي از بهترين اجسام قابض و خون بند ميباشد و در داخل و يا خارج مانع ترشحات ميگردد. و بعلاوه داراي خاصيّت ضدميکربي نيز ميباشد و از فساد و تخريب جلوگيري ميکند: در روي پوست سالم خيلي کمتر تاثير مينمايد ولي در مخاطات و زخمها تاثيرش زيادتر است و موجب اثر قبض عروقي رگها شده و يک نوع احساس خشک شدن بافتها ظاهر ميگردد. محلول غليظ و يا گرد آن براي پوست و مخاطات محرق ميباشد. مقدار کم آن در دستگاه گوارش موجب يبوست ميگردد و مقدار زياد آن باعث خراش و تحريک و ورم و التهاب معده و روده ها ميشود. اگر مدت مديدي زاج را بکار برند موجب اختلالات ترشحي و عمل جذب شده و دام مبتلا به يبوست ميگردد. ولي بطور کلّي زاج داروي يبوست آور موثري نميباشد. در داخل بدن زاج هيچ نوع تاثير و عمل عمومي ندارد. اگر آن را از راه دهان بدهند جذب آن از راه مخاط معده تقريباً هيچ است در بعضي ازمشاهدات و تجربيات درمانگاهي زاج در ادرار ديده شده است .

  موارد استعمال:

  زاج را منحصراً بعنوان عنصر قابض بکار ميبرند. گرد زاج محرق است . و آن رادر روي زخمهاي قانقاريائي و در زخمهائي که در حال جوانه زدن باشد و همچنين مخلوط زاج و گردهاي ضدعفوني را براي التيام دادن زخمها و تغيير وضعيت و حالت زخم بکار ميبرند. محلول يک تا پنج درصد آن را براي درمان ورم مزمن چشم و کاتار تجاويف سر و کاتار گوش و اختلالات مخاط رحم و در داخل آن را در مسموميّت املاح سرب بکار ميبرند. مقدار زاج متبلور در داخل حيوانات بزرگ10 - 20 گرم ، کوچک 2 - 4، متوسط 50/0 - 2. (درمان شناسي دکتر عطائي ص 454 )و رجوع به زاج ابيض در لغت نامه و مفردات ابن بيطار شود.

   منبع: mibosearch.com

   

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 13 تير 1388 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158992
 • بازدید امروز :448620
 • بازدید داخلی :37170
 • کاربران حاضر :212
 • رباتهای جستجوگر:417
 • همه حاضرین :629